Na co u bazénu nezapomenout?

Chcete-li mít dokonalý bazén, je třeba zařídit dost věcí, jaké si bazénový laik nejednou vůbec nedokáže představit. Dokonalý bazén totiž ani zdaleka nespočívá jen v tom, že se do něj napustí čistá voda, a kdo by se tohoto názoru držel, ten by se nakonec koupal v něčem připomínajícím spíše žumpu než zmenšeninu koupaliště.
Do bazénové vody se totiž musí přidávat nejedna chemikálie, má-li tato vypadat dobře. Bez chemie by se voda stala nečistým rejdištěm mikroorganismů, škodících jak vodě samotné, tak potenciálně i těm koupajícím se v ní, a to nikdo logicky uvažující nedopustí.

vzorek

A jaká chemie do bazénu že existuje a používá se?
Tradičně nejrozšířenější je u nás chemie chlórová, jíž, co se jejích účinků týká, šlape na paty ta kyslíková, založená buď na bázi aktivního kyslíku, nebo alespoň působení tohoto posilující, a v posledních letech se k těmto přidávají víc a víc i přípravky s bromem.

Pokud odhlédneme od zmíněného rozdělení, je tu navrch i chemie, ovlivňující kyselost alias pH vody. Ta je neméně důležitá, protože ve vodě s nesprávnou kyselostí neúčinkuje nejeden jiný přípravek z řad bazénové chemie správně.
Pak jsou tu všemožné přípravky sloužící k potlačení růstu řas, alias algicidy, existují přípravky pro odstranění zákalu alias vločkovače, pomocné přípravky pro odstranění zákalu neboli shlukovače, čističe, odpěňovače, změkčovače vody a přípravky na zazimování bazénu.

vlasy

Díky chlórové chemii se voda udržuje dlouhodobě v kvalitnějším stavu, jelikož jde o prostředky působící dlouhodobě a vysoce účinně, bezchlórová chemie pak má pro leckterého uživatele tu přednost, že ‚nepáchne‘ po chlóru, jenž leckoho z lidí dráždí, ovšem na druhou stranu je zejména u aktivního kyslíku nezbytné dodržovat pravidelné intervaly jeho přidávání do vody, respektive u chemie bromové se lze spolehnout na to, že tato spolehlivě účinkuje i v teplejší vodě, dokonce i ve vířivkách.
A proto nezapomínejte na bazénovou chemii a testování vody. Protože jenom tak vás bude váš bazén těšit za všech okolností.