Obráběcí nástroje

Pro strojírenskou výrobu je potřeba mít vhodné stroje, jenž pracují za pomocí kvalitních nástrojů. Dnes se podíváme, jaké vybrat, aby se s nimi dobře vyrábělo.

Obráběcí nástroje

Obrážení

Obrážení je výrobní proces, díky kterému lze vyrobit spousta strojírenských součástí, a to s nízkými náklady a za krátký čas. Daný obrobek je vždy pevné upevněn v stole, aby se samovolně nemohl ani o kousek pohnout. Samotný stůl vykonává pohyb vodorovný tedy tam a zpátky, aby nůž s kombinací svislého pohybu mohl plynule odebírat materiál.

ozubené kolo

Tento postup platí u hoblovky a příliš se neliší u vodorovné obrážečky, ovšem u hoblovky se především hýbe obrobek. Tento typ obrážení není vhodný pro velkou výrobu, ovšem vzhledem k časové náročnosti pro menší sérii postačí. Svislá obrážečka finguje naprosto stejně, jen se liší tím, že hlavní pohyb je vykonáván ve svislé rovině. Oba stroje potřebují vhodné nástroje, jenž vydrží spousty výrobních procesů, a proto se rozhodně vyplatí si připlatit a koupit robustní obrážecí nože. Na výběr je jich spousta, přičemž všechny naleznete podle příslušné normy.

Soustruh

Pokud se jen trochu zajímáte o strojírenství, tak jste měli příležitost pracovat na soustruhu. Pomocí něj se vyrábí osově souměrné součástky, což je například klasická hřídel. Vše funguje díky silnému elektromotoru, převodovce, sklíčidle, nožové hlavě, soustružnickému noži a dalšími součástkami. Můžete si navolit například rychlost otáček a posuvu, což se samozřejmě odvíjí od druhu obrábění a materiálu obrobku. Samozřejmě pomocí tohoto stroje se toho dá udělat mnohem více jako například vrtat díry a řezat závity.

klasický soustruh

Pokud máte za sebou jisté zkušenosti a praxi, tak za poměrně krátký čas můžete vyrábět opravdu náročné součástky. Ovšem doba a technologie o hodně pokročily, takže dnes vládnou firmám především CNC obráběcí centra. Sice musíte nejprve výrobek napřed naprogramovat ve speciálním programu na počítači, ovšem následující výroba je mnohem rychlejší, a především naprosto přesná.